Rybnikář - stavby přírodních koupacích jezírek a kořenových čistíren odpadních vod

Jak na to

Zde jsou dva sledy fotografií na You tubu, znázorňující postup stavby jezera: https://youtu.be/S2jM0fTyh48 ,  https://youtu.be/mS0Uk4aESFQ
Nejdříve doporučuji prostudovat celou internetovou prezentaci.


Jestli chcete větší přírodní koupací jezírko, bez filtrů, čerpadel a UV lamp, tak zavolejte. Nebo popište svojí představu i s adresou a telefonem do E-mailu. Já přijedu na první konzultaci. Je to placená služba.

Vymyslíme místo, tvar, velikost a způsob spolupráce. Většinou dělám návrh, položení fólie a osázení.

1.)

Nejdříve doporučuji informovat stavební úřad. Všude chtějí něco jiného. (Není od věci si uvědomit, že my ty úředníky platíme a oni jsou povinni dodržovat platné zákony).

 

2.)

Dále pozveme na svou zahradu bagr. Pokud bude chtít bagrista převzít rozhodování  o tom jak bude díra vypadat, tak ho snad radějii vyhoďte. Jedno neopatrné zabrání lžící vám může přidělat spoustu starostí a práce. Ale většinou jsou to kluci šikovní.

 

 

 

 

 

 

3.)

Po vybagrování je nutné připravit podloží pro položení fólie.  Málo svažité dno vysypat tenkou vrstvou omítkového písku. Svislé stěny vystavět ze ztraceného bednění, betonu, dřeva, nebo omazat jílem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.)

Položíme geotextílii, na ní vybranou fólii a vše se svaří.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.)

Následuje vytvoření předělu proti padání kačírku do hloubky, ( dřevo, kámen, sousedova zídka) a pak mělčiny vysypem kačírkem: drcený, praný, frakce 8-16. Doporučuji si objednat větší vozidlo než je na fotce.

Nu a teď to můžem napustit. Nejlépe čistou vodou. Co si tam napustíte, to tam budete mít. Ale on si s tím přírodní čistící systém, který jsme zbudovali, za určitý čas poradí.

 

 

6.)

Nu a nyní nastává ta chvíle osázení vodím rostlinstvem. Je mnoho vodních rostlin, které jsou u nás doma, všechny jsou nádherné a budou vám dělat radost a práci. A to už na pořád, dokud je budete mít rádi a bude je u sebe doma chtít.

 

 

 

 

DRUHY SPOLUPRÁCE


1. Jen video s konzultací.
Představuje odbornou konzultaci na místě tzn.: vybrání nejvhodnějšího místa, určení velikosti a tvaru. Moľnost zhotovení cca dvouminutového digitálního videa ve speciálním designérském programu pro zahradní jezírka, které se dá přehrát v každém slušnějším počítači, či na DVD podporujícím více formátů. Stavebník hradí hodiny strávené na případu: to znamená konzultace asi hodinu + tvorba videa dvě až tři hodiny. K tomu doprava dle ceníku.

A zdatný stavebník si může pln nových informací jezírko vybudovat sám. Mezi námi, pak je z toho největší radost.


2. Spolupodílení se na výstavbě.
To je nejčastější řešení. Jsme přece v České kotlině.

Znamená to konzultaci na místě s možností vytvoření videa. Pak už záleží na co si stavebník troufá nebo má čas. Nejčastěji budoucí stavbu do detailů proberem a já přijedu jen položit fólii do stavebníkem vybagrované a upravené jámy. A po úpravě mělčin, vysázíme do připraveného „kačírku“ speciální vodní rostliny.
 


      Pokud se realizace zahradního koupacího jezírka dobře předem promyslí, může fungovat prakticky sama mnoho let. Při správném designu, nebude nutné kupovat žádné mechanické zařízení (filtry,čerpadla, skimery atd….) které se samozřejmě rok od roku stále víc opotřebovávají, až se jednou musí koupit nové (zaručeně výkonnější a kvalitnější).

      Já se snažím jít přesně opačnou cestou, tzn.: když je vodní dílo čerstvě dokončeno, je vlastně v nejhorším stavu. Rostlinky jsou malé, teprve zakořeňují. Voda je odkudsi dopravena, má své PH, příměsi atd. Do vody se zatím nepřistěhovali žádní živočichové, kteří se později ve spolupráci s flórou, budou sami o živou čistotu starat. Zdarma a jak rádi.

      Je to silný zážitek pro celou rodinu, pozorovat jak jezírko zarůstá a ožívá. Navíc vy pro to už nemusíte dělat vůbec nic. Protože příroda funguje nonstop, zdarma a zatím není znám jediný případ, kdy by měla jen vteřinu výpadek. Nemusíte jí hlídat, jen se od ní učit. Uvidíte, je to síla.

Zpět nahoru | Úvodní strana