Rybnikář - stavby přírodních koupacích jezírek a kořenových čistíren odpadních vod

Přírodní bazén, koupací jezírko, biotop

Toto jsou názvy pro bazén, který nepotřebuje chemii, není modrý, čistí se třeba  jednou za sezónu a celoročně u něho můžete relaxovat. Tato metoda zakládání bazénů pochází z Rakouska a Německa a je stará zhruba 25 let. V zahraničí se stala moderním trendem a u nás také získává na popularitě velmi rychle. Ostatně je opravdu štěstí, že některé nové módní trendy zavrhují chemii a umělost a vydávají se směrem přírodní harmonie a bezpracnosti.
 
 
 
 
Klasický bazén nemůže fungovat bez chemických přísad a filtrů, protože k udržení křišťálově čisté vody v jakékoliv holé nádrži nemá příroda žádný důvod. Vše na této planetě, od nejmenší řasy po největší strom, se snaží žít. Udržovaní sterilní čistoty v místě, které splňuje všechny předpoklady ideálního prostředí pro rozmanitý život ( slunce, voda, vzduch ) není možné bez nepřirozeného a neustálého boje. Přírodní bazén funguje díky opačnému přístupu, vnímavému k přírodním zákonům. Všechny přirozené procesy jsou v něm zapojeny jako naši pomocníci, šetří nám práci s údržbou, naše zdraví i peníze.


Jak přírodní bazén funguje?

Každá voda ( kromě destilované ) obsahuje živiny potřebné pro bujný růst řas. Je-li živin příliš mnoho, voda se zakalí a vše v ní poroste hustým řasovým kobercem. Řešením je nechat vodní a pobřežní rostliny odebrat z vody tyto živiny pro svůj vlastní růst. Horská jezera jsou křišťálově čistá, protože neobsahují dostatek živin pro růst čehokoliv a jsou celoročně velmi studená. Naše velké rybníky a přehrady jsou zase v létě plné řas a sinic, protože obsahují obrovské množství živin a nepoměrně malé množství pobřežní vegetace nebo mokřadů, jež by automaticky plnily čistící úlohu ( jsou nahrazené betonovými břehy, plážemi, atd. ). Ideální přírodní rybník či jezero má vyvážený poměr čisté vodní plochy a tzv. regenerační zóny, tedy plochy s mělkou vodou, která je zarostlá vodními, bahenními a vlhkomilnými rostlinami. V našich podmínkách jsou to převážně orobince a rákosy, ty méně bujné druhy rostlin se většinou po lidských zásazích do ekosystému zachovaly jen v chráněných oblastech.

V zahradním biotopu se jednoduše pokusíme nastolit ekologickou rovnováhu tak, aby příroda dělala všechno za nás. Koupací jezírko se proto musí skládat ze dvou hlavních částí - plavací části hluboké alespoň dva metry a tzv. regenerační zóny, která je mělká, zarostlá vegetací, která se pozvalna svažuje max do hloubky čtyřiceti centimetrů. Takovýto biotop má oproti klasickému bazénu jen jednu zásadní nevýhodu - potřebuje k dokonalému fungování velký prostor, celkově alespoň 50 m2 a více, běžné velikosti jsou 80 m2, nebo 150 m2. Lidé kteří nemají dostatečně velkou zahradu a chtějí jezírko, by se měli smířit s tím, že na koupání nebude příliš vhodné.Abychom udrželi vodu v jezírku, používáme jezírkové fólie od různých výrobců podle velikosti díla, druhu podloží a vašim možnostem. Ceny folií se pohybují v rozpětí cca 140 - 190 Kč za 1m2 fólie. Fólie se svařují na místě už do vybagrovaného tvaru jezírka. Čistící zóna je na fólii ještě pokryta vrstvou kamínků, v které koření zasazené rostliny.

 

 

Mohu vám říct, dneska to bude dobrá snídaně. Koupel už mám za sebou tak jdu na to.

Snídaně v trávě u jezírka. Doporučuji.

 

Jestli řešíte jezero současně se zahradou, mám jeden velký typ. Lucie Komendová se svým týmem na www.zahradaproradost.cz , mají vážně dost dobré nápady pro zahradu a přírodní řešení. Doporučuji.

Velká studnice informací, člověk který to začal, svobodný pán Jaroslav Svoboda na www.ekozahrady.com , doporučuji.

Zpět nahoru | Úvodní strana